Metabolizm- co to jest?

Jesteśmy układem otwartym. Dzięki zdobyczom ewolucyjnym mamy mechanizmy wewnętrzne, które dają nam możliwość pewnej autonomii w środowisku. Jednak zawsze musimy zdawać sobie sprawę z jej granic. Przykładowo, tzw. „witaminę D” możemy syntetyzować w naszym organizmie dzięki promieniom słonecznym padającym na nasza skórę. Stałocieplność pozwala nam dość długo wytrzymać zmiany temperatury otoczenia, ale są granice, za którymi czeka nas kres. Tlen daje nam życie, ale w postaci ozonu już jest szkodliwy. Zbędny dla nas dwutlenek węgla, który wydychamy, asymilują rośliny, które potem stają się naszym pokarmem. Obojętny dla nas azot staje się szkodliwy przy zbyt głębokim zanurzeniu pod powierzchnią zbiornika wodnego.

Nasz organizm zawiera bardzo dużo wody. Większość jej wypijamy i tylko ok 300 ml na dobę produkujemy sami. – jest to tzw. „woda metaboliczna”.

Na metabolizm składa się katabolizm i anabolizm. Poprzedza te przemiany trawienie i wchłanianie pokarmów oraz napojów w tym wody ze składnikami mineralnymi. Katabolizm to rozdrobnienie większych cząsteczek i substratów energetycznych z wytworzeniem energii. Anabolizm to wszelkie syntezy z wykorzystaniem energii, czyli wykorzystanie substratów energetycznych. Są nimi związki, z których organizm wytwarza energię potrzebną nie tylko do syntez, ale także do ruchu mięśni i regulacji metabolizmu oraz transportu między komórkami, a także przekazywania bodźców.   Ze środowiska zewnętrznego z pokarmem pobieramy substraty energetyczne, witaminy, pochodne karotenoidów, minerały (rozpuszczone w wodzie jony metali i niemetali), aminokwasy (których nie syntetyzujemy w liczbie 8 -10), wolne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, polifenole (flawonoidy), błonnik i jeszcze inne substancje potrzebne nam  do właściwego fizjologicznego funkcjonowania. Nasz tryb życia także wpływa na metabolizm, ponieważ niektóre hormony regulujące go wydzielane są we właściwych ilościach tylko podczas snu lub czuwania, a także pod wpływem stresu. W związku z tym znaczący jest regularny tryb życia. Ale kto go ma w dorosłym życiu…

W tym krótkim tekście zawartych zostało sporo nazw i pojęć biochemicznych. Dla wielu tajemniczych, a w każdym razie niewiele mówiących. Wszystkie substancje dostające się do naszego organizmu z pokarmem, podczas oddychania i przez skórę to metabolity, tak, jak i te, które wydalamy z układu pokarmowego, z moczem, z dróg oddechowych i przez skórę. W kolejnych tekstach będę przybliżała i tłumaczyła znaczenie metabolitów dla nas, czyli www.metabol-i-Ty.pl

Schemat 1. Metabolizm po spożyciu pokarmu

Schemat 2. Metabolizm składników naszego organizmu – ciągła destrukcja uzupełniana przez odbudowę czyli katabolizm -> anabolizm -> katabolizm ……-> i tak naprzemiennie aż do kresu

Schemat woda metaboliczna – mililitry wody wygenerowana dzięki katabolizmowi białek, cukrów i tłuszczów (łańcuch oddechowy – przemiana wewnątrzkomórkowa generująca energię z wytworzeniem wody)

Liczba odwiedzin: 2218

5 Komentarzy

Skip to comment form

    • Mark on sierpień 25, 2019 at 4:47 pm
    • Odpowiedz

    Ciekawe informacje. Czekam na c.d.
    M.S.

      • Ewa Wieniawska-Szewczyk on sierpień 28, 2019 at 2:46 pm
      • Odpowiedz

      dziękuję

    • Beata on sierpień 28, 2019 at 9:36 am
    • Odpowiedz

    Pani Ewo,
    Ogromna kopalnia wiedzy, fajny blog poszerzający horyzonty. Gratuluję!

    • Jola on wrzesień 5, 2019 at 11:54 am
    • Odpowiedz

    Super,pisz ,otwieraj horyzonty,uświadamiaj,ucz:))))

    1. Dziękuję. Na razie są rozpracowywane problemy techniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.